Scientific Programme

Preliminary Congress Schedule

Detailed Scientific Programme

Monday, June 27, 2016

Welcome Address

Monday, June 27, 2016, 08:30–09:00, room Meridian

Plenary Lecture – T05: The Protein World

Monday, June 27, 2016, 09:00–09:45, room Meridian

Chairman: Aldo Ceriotti (Italy)

Regulation of Phosphoenolpyruvate Carboxylase by Novel Protein:Protein Interactions and Post-translational Modifications
William Plaxton (Queen’s University, Kingston, Canada)

Plenary Lecture – T12: Ecosystems Under Climate Change

Monday, June 27, 2016, 09:45–10:30, room Meridian

Chairman: Bruce Osborne (Ireland)

When is carbon supply limiting plant growth?
Christian Körner (University of Basel, Switzerland)

Refreshment Break

Monday, June 27, 2016, 10:30–11:00, Exhibition and Poster Area

T05: The Protein World

Monday, June 27, 2016, 11:00–12:45, room Meridian

Chairmen: Harvey Millar (Australia) & David Honys (Czech Republic)

11:00–11:30

KEYNOTE LECTURE
Protein turnover in Arabidopsis leaves

Harvey Millar (Plant Energy Biology, ARC Centre of Excellence, The University of Western Australia)

11:30–12:00

KEYNOTE LECTURE
Systems Analysis of Phytohormone Signal Transduction and Host-pathogen Interactions by Protein Interactome Network Mapping

Pascal Braun (Plant Systems Biology, TUM, Germany) – sponsored by Plant Physiology and Biochemistry

12:00–12:15

ID 30Protein sorting pathways in mitochondria
Juergen Soll (Germany)

12:15–12:30

ID 213Examination of diurnal Arabidopsis thaliana protein regulation using quantitative proteomics
R. Glen Uhrig (Switzerland)

12:30–12:45

ID 302Impact of illumination on leaf transcriptome and proteome of Arabidopsis thaliana
Boon L. Lim (China)

T24: Metal Metabolism

Monday, June 27, 2016, 11:00–12:30, room Tycho

Chairman: Søren Husted (Denmark)

11:00–11:30

KEYNOTE LECTURE
Metal metabolism in plants – from the whole-plant to the molecular level with a focus on biochemistry and biophysics

Hendrik Küpper (Biology Center of the Czech Academy of Sciences, Institute of Plant Molecular Biology, Department of Plant Biophysics & Biochemistry, University of South Bohemia, Department of Experimental Plant Biology, Czech Republic)

11:30–11:45

ID 226Transformation and Subcellular Distribution of Arsenic and Mechanism of its Sub-lethal Toxicity in Plants
Seema Mishra (India)

11:45–12:00

ID 232Nitric oxide II (NO) plays a role in the formation of the Zn-related pre-necrotic/necrotic regions in tobacco leaves
Aleksandra Weremczuk (Poland)

12:00–12:15

ID 319Atwbc19 (ABCG19): an ABC transporter with a role in antibiotic resistance and metal homeostasis
Mentewab Ayalew (USA)

12:15–12:30

ID 597Phytochelatin synthase in the charophyte Nitella mucronata: a primogenial role in metal micronutrient homeostasis?
Luigi Sanità di Toppi (Italy)

T12: Ecosystems Under Climate Change

Monday, June 27, 2016, 11:00–12:30, room Kepler

Chairmen: Christian Körner (Switzerland) & Jana Albrechtová (Czech Republic)

11:00–11:30

KEYNOTE LECTURE
Global changes impacting on ecosystem functioning

Ivan A. Janssens (University of Antwerp, Belgium)

11:30–12:00

KEYNOTE LECTURE
Carbon cycle – the crucial process of the planet Earth is closely coupled to carbon assimilation ecophysiology

Michal Marek (CzechGlobe – Global Change Research Institute, Academy of Sciences, Czech Republic) – supported by IFER – Institute of Forest Ecosystem Research, Czech Republic

12:00–12:15

ID 92The FLEX satellite mission – Measuring and understanding the global dynamics of sun-induced fluorescence, photosynthesis and vegetation stress
Uwe Rascher (Germany)

12:15–12:30

ID 371Can beech trees significantly contribute to nitrous oxide (N2O) and methane (CH4) fluxes at mountain forest sites?
Kateřina Macháčová (Czech Republic)

T16: Membrane Dynamics in Plant Development

Monday, June 27, 2016, 11:00–12:45, room Leo

Chairman: Viktor Žárský (Czech Republic)

11:00–11:30

KEYNOTE LECTURE
Outer lateral membrane trafficking and polarity in the Arabidopsis root epidermis

Markus Grebe (Umeå University, Sweden)

11:30–11:45

ID 53Super-resolved and dynamic imaging in plant cells
Doan Trung Luu (France)

11:45–12:00

ID 216MTV9, a unique plant gene involved in trafficking to the vacuole
Guillermo Ruano Blanco (Spain)

12:00–12:15

ID 255Plant exocyst tethering complex in development – between exocytosis and autophagy
Viktor Žárský (Czech Republic)

12:15–12:30

ID 289Calcium Signaling at the Plasma Membrane-Microtubule Connection
Katharina Bürstenbinder (Germany)

12:30–12:45

ID 317Role of small Rab GTPases in membrane trafficking, endosomal interactions and growth oscillations in Arabidopsis root hairs
Miroslav Ovečka (Czech Republic)

T17: Developmental Biology of Seeds

Monday, June 27, 2016, 11:00–12:30, room Virgo

Chairmen: Loic Lepiniec (France) & Dolores Rodriguez (Spain)

11:00–11:30

KEYNOTE LECTURE
Dissecting Gene Regulatory Networks That Control Seed Development in Arabidopsis

Loïc Lepiniec (INRA – Centre de Versailles-Grignon, France)

11:30–11:45

ID 398HY5- and XERICO- dependent modulation of GA/ABA metabolism and signaling confers stimulation of germination of dormant Arabidopsis seeds by blue light
Marlena Stawska (Poland)

11:45–12:00

ID 462Mutations in multiple KRP genes increase leaf size of Arabidopsis plants as a consequence of a seed abortion induced effect on seed size
Bulelani Sizani (Belgium)

12:00–12:15

ID 550Combinational anatomical, chemical and genomic approaches to dissect pea seed dormancy, a key domestication trait
Petr Smýkal (Czech Republic)

12:15–12:30

ID 626The role of testa during establishment of physical dormancy of pea
Anna Janská (Czech Republic)

Lunch Break

Monday, June 27, 2016, 12:30–13:30

Plenary Lectures – T13: Science Policy – Plants for the Future

Monday, June 27, 2016, 13:30–15:30, room Meridian

Chairmen: Jose Pio Beltran (Spain) & Karin Metzlaff (Belgium)

What and how can plant science contribute to society today and in future? How can you get involved?
Karin Metzlaff (EPSO, Belgium)

Plant science and the bioeconomy – strategy and policy until 2020 and beyond
Marios Markakis (Bioeconomy, RTD, European Commission, Belgium)

ERA-CAPS – supporting bottom-up plant science collaborations across Europe and beyond
Catherine Kistner (DFG, Germany; Partner in ERA-Net on Molecular Plant Sciences)

The European Plant Sector – Importance and Targets in Research, Innovation and Education
Ulrich Schurr (Plants for the Future ETP, Germany) – sponsored by EPSO

Refreshment Break

Monday, June 27, 2016, 15:30–16:00, Exhibition and Poster Area

Plenary Lecture – T02: Plant Productivity and the Global Carbon Cycle

Monday, June 27, 2016, 16:00–16:45, room Meridian

Chairman: Jana Albrechtová (Czech Republic)

Response of photosynthesis to elevated CO2 and climate change
Philippe Ciais (Laboratoire des Sciences du Climat et de l’Environnement, France)

T21: Molecular Basis of Plant Breeding

Monday, June 27, 2016, 16:45–18:15, room Meridian

Chairman: Jaroslav Doležel (Czech Republic)

16:45–17:15

KEYNOTE LECTURE
The major locus (Ph1) controlling pairing and recombination in wheat and its hybrids

Graham Moore (John Innes Centre, UK)

17:15–17:30

ID 71Genetic Regulation of Day Length Adaptation and Bulb Formation in Onion (Allium cepa L.)
Harun Ar Rashid (UK)

17:30–17:45

ID 83Resurrection of somatic hybridization in genomic era: the case of potato
Elena Rakosy-Tican (Romania)

17:45–18:00

ID 198Mapping-by-sequencing accelerates gene cloning in barley
Matthias Jost (Germany)

18:00–18:15

ID 47Insights to the genetic basis of composite spike form in barley and ‘Miracle-Wheat’; paving a way of breeding to enhance yield potential in Triticeae
Naser Poursarebani (Germany)

T25: Root Biology

Monday, June 27, 2016, 16:45–18:15, room Tycho

Chairman: Marek Vaculík (Slovak Republic)

16:45–17:15

KEYNOTE LECTURE
Reaction of apoplasmic barriers – endodermis and exodermis – to abiotic stress

Alexander Lux (Comenius University in Bratislava, Slovak Republic)

17:15–17:30

ID 132Telomere length gradients preserve the meristematic potential and stem cell function in the root of Arabidopsis thaliana
Mary-Paz González-García (Spain)

17:30–17:45

ID 305Importance of YODA and MPK6 in cell division plane orientation during post-embryogenic Arabidopsis root growth
George Komis (Czech Republic)

17:45–18:00

ID 356Investigating belowground dynamics with MRI and PET
Ralf Metzner (Germany)

18:00–18:15

ID 396LOB-domain transcriptional factors are not only key components of plant root development but may link cell division and differentiation in Brachypodium distachyon
János Györgyey (Hungary)

T19: Plant Nutrition – Macronutrients

Monday, June 27, 2016, 16:45–18:15, room Kepler

Chairman: Heinz Rennenberg (Germany)

16:45–17:15

KEYNOTE LECTURE
Nitrate transport and signalling

Anne Krapp (Institut National de la Recherche Agronomique – INRA, France) – sponsored by Molecular Plant

17:15–17:30

ID 94Phosphate export in the seed apoplast by the Arabidopis thaliana PHO1 transporter is involved in Pi transfer from the maternal tissues to the developing embryo
Evangelia Vogiatzaki (Switzerland)

17:30–17:45

ID 110The importance of cell-type-specific distributions of mineral elements for plant nutrition
Paula Pongrac (UK)

17:45–18:00

ID 131Cellular distribution patterns of calcium and phosphorus within leaves of Australian and South American Proteaceae
Patrick Hayes (Australia)

18:00–18:15

ID 253Effects of different nitrogen regimes on growth and characteristics of two transgenic Betula species with a pine GS1 gene
Vadim Lebedev (Russia)

T02: Plant Productivity and the Global Carbon Cycle

Monday, June 27, 2016, 16:45–18:15, room Leo

Chairman: Michal Marek (Czech Republic)

16:45–17:15

KEYNOTE LECTURE
Why we cannot predict the role of plant productivity in the global carbon cycle

Tomas Hickler (Senckenberg Biodiversity and Climate Research Centre & Goethe-University Frankfurt, Germany) – sponsored by Journal of Plant Physiology

17:15–17:30

ID 897Influence on plant growth of carbon sources, pyrolysis- and HTC-biochar, as additives to carbon-poor-soils
Arnd Kuhn (Germany)

17:30–17:45

ID 765Effect of agricultural management on soil carbon cycle
Márton Dencső (Hungary)

17:45–18:00

ID 643Survival and productivity of different progenies and provenances of Nothofagus obliqua and N. procera after 14 years in a common environment
Teresa Parada (Chile)

18:00–18:15

ID 340Do wheat yield-potential and stress-resilience go hand-in-hand?
Joao Paulo Pennacchi (UK)

T22: Science Communication

Monday, June 27, 2016, 16:45–17:45, room Virgo

Chairmen: Karin Metzlaff (Belgium) & Calum MacKichan (Belgium)

16:45–17:15

KEYNOTE LECTURE
Fascinating challenge: communicating plant biology in Poznan, Poland, Europe and beyond

Przemysław Wojtaszek (Adam Mickiewicz University, Poland)

17:15–17:30

ID 930Join our Social Reporting Team: an introduction to online conference reporting
Calum MacKichan (Belgium)

17:30–17:45

ID 931Fascination of Plants Day at the Norwegian University of Life Sciences
Anne Kathrine Hvoslef-Eide (Norway)

 
 

Tuesday, June 28, 2016

Plenary Lecture – T01: Beneficial Plant-Microbe Interactions

Tuesday, June 28, 2016, 09:00–09:45, room Meridian

Chairman: Heinz Rennenberg (Germany)

Molecular genetics of arbuscular mycorrhizal symbiosis in cereals
Uta Paszkowski (University of Cambridge, UK) – sponsored by Journal of Plant Biology

EPSO Award Lecture I

Tuesday, June 28, 2016, 09:45–10:15, room Meridian

Chairman: Jose Pio Beltrán (Spain)

Active DNA demethylation controls tomato fruit ripening
Ruie Liu (France)

Plenary Lecture – T09: Phytohormones

Tuesday, June 28, 2016, 10:15–11:00, room Meridian

Chairman: Miroslav Strnad (Czech Republic)

The molecular basis of gravitropic setpoint angle control
Stefan Kepinski (University of Leeds, UK)

Refreshment Break

Tuesday, June 28, 2016, 11:00–11:30, Exhibition and Poster Area

T09: Phytohormones

Tuesday, June 28, 2016, 11:30–13:00, room Meridian

Chairmen: Radomíra Vanková (Czech Republic) & Jan Petrášek (Czech Republic)

11:30–12:00

KEYNOTE LECTURE
Cytokinin at the crossroad of growth regulation and stress defense

Thomas Schmülling (Freie Universität Berlin, Germany)

12:00–12:15

ID 73Auxin-dependent cell size determination and differential growth regulation
Kai Dünser (Austria)

12:15–12:30

ID 148CFB, a cytokinin-regulated gene of Arabidopsis thaliana encoding a novel F-box protein regulating sterol biosynthesis
Wolfram Brenner (Germany)

12:30–12:45

ID 265Abscisic acid and ubiquitination: two contenders in the control of the stability of abscisic acid receptors
Elisa Iniesto (Spain)

12:45–13:00

ID 125Differential expression of shoot architecture genes during lateral bud growth in chrysanthemum coincides with a shift in the auxin/cytokinin balance
Robrecht Dierck (Belgium)

T01: Beneficial Plant-Microbe Interactions

Tuesday, June 28, 2016, 11:30–13:00, room Tycho

Chairmen: Uta Paszkowski (UK) & Julia Vorholt (Switzerland)

11:30–12:00

KEYNOTE LECTURE
The leaf microbiota: responses to and impacts on plants

Julia Vorholt (ETH Zurich, Switzerland)

12:00–12:15

ID 77Plant and microbial proteins contributing to beneficial and detrimental root colonisation
Sebastian Schornack (UK)

12:15–12:30

ID 263Volatile compounds emitted by diverse phytopathogenic microorganisms promote plant growth and flowering through cytokinin action
Javier Pozueta-Romero (Spain)

12:30–12:45

ID 322Characterization of a pea (Pisum sativum L.) gene family encoding NCR peptides
Vladimir Zhukov (Russia)

12:45–13:00

ID 851The importance of microbial-derived phytohormones as biostimulants for plant growth
Jean Yong (Singapore)

T23: Structural and Functional Genomics

Tuesday, June 28, 2016, 11:15–13:15, room Kepler

Chairman: Hanna Jańska (Poland)

11:15–11:45

KEYNOTE LECTURE
Advances in Plant Chromosome Genomics

Jaroslav Doležel (Institute of Experimental Botany, Centre of the Region Haná for Biotechnological and Agriculture Research, Czech Republic)

11:45–12:15

KEYNOTE LECTURE
Towards the genome sequence of pea: a tribute to Gregor Mendel

Judith Burstin (INRA, Dijon, France) – supported by Institute of Experimental Botany, Praha, AS Czech Republic

12:15–12:30

ID 8Utilizing Alloplasmic Wheat to Understand Cytonuclear Crosstalk and Improve Stress Tolerance
Marisa Miller (USA)

12:30–12:45

ID 102The comparison of female and hermaphrodite mitochondrial transcriptomes in Silene vulgaris, the species with ever changing mitochondrial genomes
Helena Štorchová (Czech Republic)

12:45–13:00

ID 91Novel trait induction in elite wheat varieties
Julian Greenwood (Australia)

13:00–13:15

ID 329A system for reconstructing gene regulatory networks in plants
Wen-Chi Chang (Taiwan)

T15: Plant Responses to Environmental Stimuli

Tuesday, June 28, 2016, 11:30–13:00, room Leo

Chairmen: Sarah Wyatt (USA) & Fatima Cvrčková (Czech Republic)

11:30–12:00

KEYNOTE LECTURE
Plant Gravitropism: novel approaches to understanding signal transduction

Sarah Wyatt (Ohio University, USA)

12:00–12:15

ID 294Can light intensify the chilling tolerance of young maize plants?
Gabriella Szalai (Hungary)

12:15–12:30

ID 379HY5 integrates the effect of light and temperature in thermoperiodic control of shoot elongation by action on hormone metabolism genes
Jorunn Elisabeth Olsen (Norway)

12:30–12:45

ID 219Endocytic trafficking of activated FLS2 is controlled by ubiquitination events
Katarzyna Rybak (UK)

12:45–13:00

ID 335Identification of genetic components that regulate shade tolerance in response to proximity vegetation
Maria Jose Molina Contreras (Spain)

How to Lead and Manage Your Career

Tuesday, June 28, 2016, 12:30–14:00, room Taurus

Lunch Break

Tuesday, June 28, 2016, 13:00–14:00

Plenary Lecture – T07: Epigenetics

Tuesday, June 28, 2016, 14:00–14:45, room Meridian

Chairman: Andreas Houben (Germany)

Nonsense mediated RNA decay: RNA quality control and beyond
Karel Říha (CEITEC, Masaryk University, Czech Republic)

FESPB Award Lecture I

Tuesday, June 28, 2016, 14:45–15:15, room Meridian

Chairman: Jana Albrechtová (Czech Republic)

Epigenetic dynamics during plant development
Miguel De Lucas (UK)

Plenary Lecture – T08: Carbon Assimilation (from Genome to Biome)

Tuesday, June 28, 2016, 15:15–16:00, room Meridian

Chairman: Jiří Šantrůček (Czech Republic)

Novel insights into carbon assimilation revealed by stable isotopes
Lucas Cernusak (James Cook University, Australia)

Refreshment Break

Tuesday, June 28, 2016, 16:00–16:30, Exhibition and Poster Area

FESPB AGM Meeting

Tuesday, June 28, 2016, 16:00-18:00, room Aquarius

T27: Plant-Biotic-Environment Interactions

Tuesday, June 28, 2016, 16:30–18:00, room Meridian

Chairman: Josef Špak (Czech Republic)

16:30–17:00

KEYNOTE LECTURE
A role for calcium signaling in plant herbivore interactions

Axel Mithöfer (Max Planck Institute for Chemical Ecology, Jena, Germany)

17:00–17:15

ID 58Alternative splicing produces a non-canonical subtilase that regulates the transcriptional control of Arabidopsis defence responses
Susana Rivas (France)

17:15–17:30

ID 61Novel resistance mechanisms of a wild tomato against the glasshouse whitefly
Thomas McDaniel (UK)

17:30–17:45

ID 192Gene repression in early developing giant cells induced by root-knot nematodes
Javier Cabrera (Spain)

17:45–18:00

ID 197Structural and Functional Analysis of a Plasma Membrane-localized Plant Immune Receptor
Farid El Kasmi (USA)

T07: Epigenetics

Tuesday, June 28, 2016, 16:30–18:15, room Tycho

Chairman: Boris Vyskot (Czech Republic)

16:30–17:00

KEYNOTE LECTURE
Specific features of sex chromosome evolution in plants

Roman Hobza (Institute of Biophysics, Academy of Sciences of the Czech Republic)

17:00–17:30

KEYNOTE LECTURE
Origin and regulation of rye B chromosomes

Andreas Houben (IPK, Gatersleben, Germany) – supported by the Institute of Biophysics, Brno, AS Czech Republic

17:30–17:45

ID 63Identifying non-helical DNA structures and their roles in Arabidopsis
Matthew Gentry (Sweden)

17:45–18:00

ID 206Effects of epigenetic inhibitors of histone methylation and deacetylation in microspore embryogenesis and expression changes of histone modifiers enzymes during pollen development and embryogenesis
Eduardo Berenguer (Spain)

18:00–18:15

ID 244Polycomb repressive complex 2 prevents reprogramming of plant cells to totipotency
Iva Mozgova (Sweden)

T08: Carbon Assimilation (from Genome to Biome)

Tuesday, June 28, 2016, 16:30–18:00, room Kepler

Chairman: Nelson Saibo (Portugal)

16:30–17:00

KEYNOTE LECTURE
Chloroplast Investment Patterns in C3 and C4 Plants

Rowan F. Sage (University of Toronto, Canada)

17:00–17:15

ID 220Structural and biochemical diversity in forms of C4 photosynthesis and C3-C4 intermediates in genus Portulaca L. (Portulacaceae)
Elena Voznesenskaya (Russia)

17:15–17:30

ID 93The chemical nature of parasitic and mycoheterotrophic metabolism involves the reconfiguration of substrate usage in order to sustain the tricarboxylic acid cycle
Anna Johanna Wiese (South Africa)

17:30–17:45

ID 325CO2 gradient across hypostomatous leaves as revealed from carbon isotope composition of opposite-leaf-side cuticles
Jitka Neuwirthová (Czech Republic)

17:45–18:00

ID 400Identification and functional characterization of transcription factors regulating ZmPEPC1 in maize
Alicja Górska (Portugal)

T32: Flowering Time and Floral Transition

Tuesday, June 28, 2016, 16:30–18:00, room Leo

Chairmen: Martina Blümel (Germany) & Helena Štorchová (Czech Republic)

16:30–17:00

KEYNOTE LECTURE
Flowering time control – from natural variation to crop improvement

Christian Jung (Christian-Albrechts-Universität, Kiel, Germany)

17:00–17:15

ID 171Flowering time in Brassica napus: Lessons from a polyploid model
Sarah Schiessl (Germany)

17:15–17:30

ID 268Characterization of Two Key Regulators Controlling Bolting Time in Beta Species Reveals a Novel Mechanism for Floral Transition in Beet
Nadine Dally (Germany)

17:30–17:45

ID 300Allele mining in wild barley: finding new exotic genes controlling flowering time in the barley nested association mapping (NAM) population HEB-25
Goetz Hensel (Germany)

17:45–18:00

ID 385Natural variation of the FLM locus fine-tunes flowering time of Arabidopsis thaliana in response to changing ambient temperature
Claus Schwechheimer (Germany)

T33: Author workshop for young scientists

Tuesday, June 28, 2016, 16:30–18:00, room Virgo

Chairman: Christian Wilhelm (Germany)

16:30–18:00

KEYNOTE LECTURE
How to publish in a Scientific Journals, a case study of the Journal of Plant Physiology

Christian Wilhelm (Journal of Plant Physiology, Universität Leipzig, Leipzig, Germany)

Poster Session I

Tuesday, June 28, 2016, 18:00–19:00, rooms Zenit + Nadir

 
 

Wednesday, June 29, 2016

Plenary Lecture – T06: Pollination and Reproductive Biology

Wednesday, June 29, 2016, 09:00–09:45, room Meridian

Chairman: Cathie Martin (UK)

Pollinator-mediated speciation, plant survival and plant longevity
Cris Kuhlemeier (University of Bern, Switzerland)

Plenary Lecture – T11: Plant/Environment Interfaces

Wednesday, June 29, 2016, 09:45–10:30, room Meridian

Chairman: Asaph Aharoni (Israel)

Plant/environment interfaces in leaves and roots: biosynthesis and function of cutin and suberin
Lukas Schreiber (University of Bonn, Germany)

Refreshment Break

Wednesday, June 29, 2016, 10:30–11:00, Exhibition and Poster Area

T11: Plant/Environment Interfaces

Wednesday, June 29, 2016, 11:00–12:45, room Meridian

Chairman: Lukas Schreiber (Germany)

11:00–11:30

KEYNOTE LECTURE
A metabolic gene cluster determines β-diketone biosynthesis and the glaucous appearance of flowering wheat and barley plants

Asaph Aharoni (Weizmann Institute of Science, Israel)

11:30–11:45

ID 109Shaping epidermal pavement cells: a new role for formins
Fatima Cvrčková (Czech Republic)

11:45–12:00

ID 311Waterproofing in Arabidopsis: Following phenolics and lipids in situ by Confocal Raman Microscopy
Batirtze Prats Mateu (Austria)

12:00–12:15

ID 87Characterization of root epidermal cells of barley root-hair mutants using cell biological and molecular techniques
Marek Marzec (Poland)

12:15–12:30

ID 326Cellulase-induced resistance against a Trichoderma peptaibol in Arabidopsis root tips
Allan G. Rasmusson (Sweden)

12:30–12:45

ID 291Positive role of negative regulation – the role of negative regulator of ABA HvCBP20 under drought stress in barley
Agata Daszkowska-Golec (Poland)

T06: Pollination and Reproductive Biology

Wednesday, June 29, 2016, 11:00–12:30, room Tycho

Chairman: Cris Kuhlemeier (Switzerland)

11:00–11:30

KEYNOTE LECTURE
Carpel code: A protein combinatorial system to direct gynoecium morphogenesis

Cristina Ferrandiz (Instituto de Biologıa Moleculary Celular de Plantas, Spain)

11:30–11:45

ID 88Molecular mechanism of the MADS transcription factor SEPALLATA3 in plant reproductive development
Veronique Hugouvieux (France)

11:45–12:00

ID 137HYDRA gene regulates sporogenesis in tomato and reveals a repressive role of the developing gametes in the control of ovary growth
José Pío Beltrán (Spain)

12:00–12:15

ID 203Early embryogenesis in Arabidopsis – what we can learn from master YODA
Martin Bayer (Germany)

12:15–12:30

ID 401Floral heteromorphy in Primula vulgaris: new insights for an old model
Jonathan Cocker (UK)

T20: Plant Nutrition – Micronutrients

Wednesday, June 29, 2016, 11:00–12:15, room Kepler

Chairman: Hendrik Küpper (Czech Republic)

11:00–11:30

KEYNOTE LECTURE
The impacts of manganese and other micronutrients on the functionality and stability of photosystem II complexes

Søren Husted (University of Copenhagen, Denmark)

11:30–11:45

ID 388NtXIP1 aquaporins belonging to the X Intrinsic Protein family facilitate boric acid diffusion in Nicotiana tabacum plants
Beatriz Muries (Belgium)

11:45–12:00

ID 468Update on the regulation of iron deficiency responses
Petra Bauer (Germany)

12:00–12:15

ID 445Functional analysis and subcellular localization of the Populus deltoides Kunitz trypsin inhibitor 3, a protein related with copper stress tolerance
Carola Campos-Hernández (Chile)

T29: Grassland – Production and Carbon Allocation

Wednesday, June 29, 2016, 11:00–12:45, room Leo

Chairman: Vít Gloser (Czech Republic)

11:00–11:30

KEYNOTE LECTURE
Carbon dynamics in a grassland ecosystem

Hans Schnyder (Technische Universität München, Germany)

11:30–11:45

ID 282Aboveground Biomass Production Efficiency (aBPE) of a French grassland
Laura Heid (France)

11:45–12:00

ID 103Variation in leaf-level photosynthesis among Switchgrass genotypes exposed to low temperatures does not scale with final biomass yield
Bruce Osborne (Ireland)

12:00–12:15

ID 349Stable oxygen and carbon isotope signals in cellulose of temperate humid grassland vegetation: an integrative examination using the MuSICA model
Regina Theresia Hirl (Germany)

12:15–12:30

ID 908Determination of carbon allocation pattern in higher plants
Jennifer Albrand (Germany)

12:30–12:45

ID 886Interannual and intraseasonal dynamics of halophytic vegetation productivity of coastal zone of Lake Kurinka
Natalia Kononova (Russian Federation)

T35: Nature Plants: How to get published

Wednesday, June 29, 2016, 11:00–12:00, room Virgo

Women in Science Lunch

Wednesday, June 29, 2016, 12:00–13:30, room Taurus

Lunch Break

Wednesday, June 29, 2016, 12:30–13:30

Plenary Lecture – T04: Plant Cell Walls

Wednesday, June 29, 2016, 13:30–14:15, room Meridian

Chairman: Lukas Schreiber (Germany)

The role of pectin metabolism, cell wall pH, mechano- and cell wall integrity sensing in growth control
Herman Höfte (INRA, Institut Jean-Pierre Bourgin, France)

EPSO Award Lecture II

Wednesday, June 29, 2016, 14:15–14:45, room Meridian

Chairman: Cathie Martin (UK)

Learn from your enemy – transferring fungal toxin auto-resistance genes to plants for durable disease resistance
Malaika Ebert (the Netherlands)

Plenary Lecture – T10: Abiotic Stress Response

Wednesday, June 29, 2016, 14:45–15:30, room Meridian

Chairman: Christine Foyer (UK)

Understanding redox biology for adapting rice to abiotic stresses
Michael Frei (University of Bonn, Germany)

Refreshment Break

Wednesday, June 29, 2016, 15:30–16:00, Exhibition and Poster Area

T10: Abiotic Stress Response I

Wednesday, June 29, 2016, 16:00–17:45, room Meridian

Chairman: Christine Foyer (UK)

16:00–16:30

KEYNOTE LECTURE
Ozone Research on Forest Trees, quo vadis? – Evidence, Conclusions, Directives

Rainer Matyssek (Technische Universität München, Germany)

16:30–16:45

ID 188The control of growth plasticity by NAC transcription factors
Bernd Müller-Röber (Germany)

16:45–17:00

ID 233Phosphoproteomics and interactomics reveal novel regulatory mechanisms of plant aquaporins
Véronique Santoni (France)

17:00–17:15

ID 387Molecular mechanism and physiological functions of stress-induced potassium leakage from plant roots
Vadim Demidchik (Belarus)

17:15–17:30

ID 777Energy-linked tolerance towards water deficit coordinates mitochondrial ATP synthesis with an entrainment of the circadian clock to increase plant longevity and cellular growth
Margaretha Van Der Merwe (Australia)

17:30–17:45

ID 24Functional genomics and bioinformatics for gene discovery and evolutionary mechanisms on abiotic stress tolerance in rice
Shuye Jiang (Singapore)

T04: Plant Cell Walls

Wednesday, June 29, 2016, 16:00–17:00, room Tycho

Chairman: Herman Hofte (France)

16:00–16:15

ID 222Re-discovery of a forgotten phenomenon: turgor buffering by swelling cell walls
Winfried Peters (USA)

16:15–16:30

ID 234Casparian Strips are established through transient recruitment of the exocyst in the endodermis
Lothar Kalmbach (Switzerland)

16:30–16:45

ID 308New insights into plant cell walls by Raman and Atomic force microscopy
Notburga Gierlinger (Austria)

16:45–17:00

ID 342CrRLK1Ls, at the tip of growth control
Aurélien Boisson-Dernier (Germany)

T26: Plant Photochemistry

Wednesday, June 29, 2016, 16:00–17:45, room Kepler

Chairman: Ondřej Prášil (Czech Republic)

16:00–16:30

KEYNOTE LECTURE
Regulation of Photosynthetic Electron Transport: the role of the plastid terminal oxidase PTOX

Anja Krieger-Liszkay (Institut de Biologie et de Technologie de Saclay, France)

16:30–17:00

KEYNOTE LECTURE
Early steps in the Photosystem II biogenesis: Formation of the CP47 assembly module

Roman Sobotka (Algatech Centre, Institute of Microbiology, The Czech Academy of Sciences, Trebon, Czech Republic) – supported by the Faculty of Science, USB, Ceske Budejovice, Czech Republic

17:00–17:15

ID 76Photosynthetic electron transport responses in detached leaves of two ecotypes of the resurrection plant Haberlea rhodopensis grown under natural habitat
Kenny Paul (Hungary)

17:15–17:30

ID 95OXI1 kinase is a regulator of cell death induced by high light stress in Arabidopsis
Michel Havaux (France)

17:30–17:45

ID 399Parallel subfunctionalisation of PsbO protein isoforms and their GTPase activity
Miloš Duchoslav (Czech Republic)

T28: Stomata: Development, Patterning, Function

Wednesday, June 29, 2016, 16:00–17:30, room Leo

Chairman: Jiří Šantrůček (Czech Republic)

16:00–16:30

KEYNOTE LECTURE
Response of stomata to environmental signals

Alistair Hetherington (University of Bristol, UK)

16:30–16:45

ID 243A weak SPCH allele is a sensitized genotype to study BL influence on stomata development
Alberto de Marcos Serrano (Spain)

16:45–17:00

ID 260Light-induced stomatal development in Arabidopsis leaves
Marie Hronková (Czech Republic)

17:00–17:15

ID 347A novel screen to identify new components in early stomatal regulation and signaling
Melanie Carmody (Finland)

17:15–17:30

ID 771High-throughput screening of stomatal responses to biotic stress reveals new components of immune signalling
Deirdre McLachlan (UK)

T31: Use of Data Standards in Plant Science

Wednesday, June 29, 2016, 16:00–17:00, room Virgo

Chairman: Björn Usadel (Germany)

16:00–16:15

ID 315Contribution to a European roadmap for data standardisation in Plant Science at INRA
Anne-Françoise Adam-Blondon (France)

16:15–16:30

ID 352Exploring the phenome
Georgios Gkoutos (UK)

16:30–16:45

ID 354Standards, Standards just a Nuisance?
Björn Usadel (Germany)

16:45–17:00

ID 372Plant Experimental Assay Ontology
Célia M. Miguel (Portugal)

Poster Session II

Wednesday, June 29, 2016, 17:30–18:30, rooms Zenit + Nadir

 
 

Thursday, June 30, 2016

Plenary Lecture – T03: Green Bioactive Molecules

Thursday, June 30, 2016, 09:00–09:45, room Meridian

Chairman: Tomáš Vaněk (Czech Republic)

Transport of specialized metabolites – using glucosinolates as case study
Barbara Halkier (University of Copenhagen, Denmark) – sponsored by Molecular Plant

FESPB Award Lecture II

Thursday, June 30, 2016, 09:45–10:15, room Meridian

Chairman: Ondřej Prášil (Czech Republic)

Chloroplast homeostasis – From photoacclimation to rubisco maintenance
Rikard Fristedt (the Netherlands)

Plenary Lecture – T14: Yield Potential in Crop Plants

Thursday, June 30, 2016, 10:15–11:00, room Meridian

Chairman: Jaroslav Doležel (Czech Republic)

Improving the efficiency of photosynthesis to increase yield potential
Christine A. Raines (University of Essex, UK)

Refreshment Break

Thursday, June 30, 2016, 11:00–11:30, Exhibition and Poster Area

T10: Abiotic Stress Response II

Thursday, June 30, 2016, 11:30–12:45, room Meridian

Chairman: Laura de Gara (Italy)

11:30–11:45

ID 327Unveiling the key players of the rice SUMOylation machinery and their role in drought response
Margarida Rosa (Portugal)

11:45–12:00

ID 42Investigation of Holcus lanatus and associated fungal responses to extreme soil pH using next generation sequencing
Ellen Young (UK)

12:00–12:15

ID 143Integrating transcriptomics and physiology to assess the drought response and recovery behaviour of the biodiesel plant Jatropha curcas
Helena Sapeta (Portugal)

12:15–12:30

ID 331Dehydrins in plant response to abiotic stresses
Pavel Vítámvás (Czech Republic)

12:30–12:45

ID 346How to Achieve Homogeneous Growth Conditions in a Plant Growth Chamber
Carsten Richter (Germany)

T18: Seed Biology and Biotechnology

Thursday, June 30, 2016, 11:30–12:45, room Tycho

Chairman: José Pio Beltrán (Spain)

11:30–12:00

KEYNOTE LECTURE
The dynamics of cereal storage organelles and their use for recombinant protein encapsulation

Eva Stoger (University of Natural Resources and Life Sciences, Austria)

12:00–12:15

ID 56Unravelling the metabolic architecture of cereal grains and perspectives for crop improvement
Hardy Rolletschek (Germany)

12:15–12:30

ID 297Automated phenotyping of individual seeds of very different size
Siegfried Jahnke (Germany)

12:30–12:45

ID 191Computed Tomography for seed analysis effect of X-ray radiation on seed germination rate
Joelle Claußen (Germany)

T03: Green Bioactive Molecules

Thursday, June 30, 2016, 11:30–13:00, room Kepler

Chairman: Barbara Halkier (Denmark)

11:30–12:00

KEYNOTE LECTURE
Gene discovery for specialized metabolisms by genomics, transcriptomics and metabolomics

Mami Yamazaki (Chiba University, Japan)

12:00–12:15

ID 128Elucidating the mode of action of scopoletin, a plant secondary metabolite, on Arabidopsis thaliana seedlings
Adela M Sánchez Moreiras (Spain)

12:15–12:30

ID 293Cytochrome P450 enzymes in the Arabidopsis indole-3-acetonitrile metabolic network: Biological functions and protein-protein interactions
Teresa M. Müller (Germany)

12:30–12:45

ID 298A mathematical view of glucosinolate metabolism
Suraj Sharma (Germany)

12:45–13:00

ID 130Transcriptomic response of Arabidopsis thaliana to the secondary metabolite citral
Elisa Graña (Spain)

T30: Plant Vascular Trafficking

Thursday, June 30, 2016, 11:30–13:00, room Leo

Chairmen: Stefan Mayr (Austria) & Lenka Plavcová (Czech Republic)

11:30–12:00

KEYNOTE LECTURE
Conifers at the alpine timberline: tree hydraulics in an extreme environment

Stefan Mayr (Universität Innsbruck, Austria) – sponsored by Biologia Plantarum

12:00–12:15

ID 146New insights into the functional anatomy of wood parenchyma
Lenka Plavcová (Czech Republic)

12:15–12:30

ID 359Integrative study of wind-induced flexure wood formation
Jeanne Roignant (France)

12:30–12:45

ID 299Traits of water conducting system in fine roots of eight European broadleaved tree species from different environments
Tanja Mrak (Slovenia)

12:45–13:00

ID 321Zero flow – How to calculate it without cutting the stem?
Martina Lavrič (Slovenia)

T34: Author Workshop: Unfair practices

Thursday, June 30, 2016, 11:30–13:00, room Virgo

Chairman: Mario De Tullio (Italy)

11:30–13:00

KEYNOTE LECTURE
Fighting the dark side: plagiarism, gift authorships and other unfair practices in the spotlight

Mario De Tullio (Plant Physiology and Biochemistry – Elsevier, University of Bari, Italy)

Closing Ceremony

Thursday, June 30, 2016, 13:00–13:30, room Meridian

 

Last update on June 21, 2016.

Invited Speakers

T1: Beneficial Plant-Microbe Interactions

Plenary speaker: Uta Paszkowski (University of Cambridge, U.K.) – sponsored by Journal of Plant Biology

Keynote speaker: Julia Vorholt (ETH Zurich, Switzerland)

T2: Plant Productivity and the Global Carbon Cycle

Plenary speaker: Philippe Ciais (Laboratoire des Sciences du Climat et de l’Environnement, France)

Keynote speaker: Tomas Hickler (Senckenberg Biodiversity and Climate Research Centre & Goethe-University Frankfurt, Germany) – sponsored by Journal of Plant Physiology

T3: Green Bioactive Molecules

Plenary speaker: Barbara Halkier (University of Copenhagen, Denmark) – sponsored by Molecular Plant

Keynote speaker: Mami Yamazaki (Chiba University, Japan)

T4: Plant Cell Walls

Plenary speaker: Herman Höfte (INRA, Institut Jean-Pierre Bourgin, France)

Keynote speaker: William Willats (University of Copenhagen, Denmark)

T5: The Protein World

Plenary speaker: William Plaxton (Queen’s University, Kingston, Canada)

Keynote speakers: Harvey Millar (Plant Energy Biology, ARC Centre of Excellence,The University of Western Australia)
            Pascal Braun (Plant Systems Biology, TUM, Germany) – sponsored by Plant Physiology and Biochemistry

T6: Pollination and Reproductive Biology

Plenary speaker: Cris Kuhlemeier (University of Bern, Switzerland)

Keynote speaker: Cristina Ferrandiz (Instituto de Biologıa Moleculary Celular de Plantas, Spain)

T7: Epigenetics

Plenary speaker: Karel Říha (CEITEC, Masaryk University, Czech Republic)

Keynote speakers: Roman Hobza (Institute of Biophysics, Academy of Sciences of the Czech Republic)
            Andreas Houben (IPK, Gatersleben, Germany) - supported by the Institute of Biophysics, Brno, AS Czech Republic

T8: Carbon Assimilation (From Genome To Biome)

Plenary speaker: Lucas Cernusak (James Cook University, Australia)

Keynote speaker: Rowan F. Sage (University of Toronto, Canada)

T9: Phytohormones

Plenary speaker: Stefan Kepinski (University of Leeds, U.K.)

Keynote speaker: Thomas Schmülling (Freie Universität Berlin, Germany)

T10: Abiotic Stress Response

Plenary speaker: Michael Frei (University of Bonn, Germany)

Keynote speaker: Rainer Matyssek (Technische Universität München, Germany)

T11: Plant/Environment Interfaces

Plenary speaker: Lukas Schreiber (University of Bonn, Germany)

Keynote speaker: Asaph Aharoni (Weizmann Institute of Science, Israel)

T12: Ecosystems Under Climate Change

Plenary speaker: Christian Körner (University of Basel, Switzerland)

Keynote speakers: Ivan Janssens (University of Antwerpen, Belgium)
            Michal Marek (CzechGlobe – Global Change Research Institute, Academy of Sciences, Czech Republic) – supported by IFER – Institute of Forest Ecosystem Research, Czech Republic

T13: Science Policy – Plants for the Future

Plenary speakers: Karin Metzlaff (EPSO, Belgium)
            Ciaran Mangan (Bioeconomy, RTD, European Commission, Belgium) 
            Catherine Kistner (DFG, Germany; Partner in ERA-Net on Molecular Plant Sciences)
            Ulrich Schurr (Plants for the Future ETP, Germany) – sponsored by EPSO

T14: Yield Potential in Crop Plants

Plenary speaker: Christine A. Raines (University of Essex, U.K.)

T15: Plant Responses to Environmental Stimuli

Keynote speaker: Sarah Wyatt (Ohio University, USA)

T16: Membrane Dynamics in Plant Development

Keynote speaker: Markus Grebe (Umeå University, Sweden)

T17: Developmental Biology of Seeds

Keynote speaker: Loïc Lepiniec (INRA – Centre de Versailles-Grignon, France)

T18: Seed Biology and Biotechnology

Keynote speaker: Eva Stoger (University of Natural Resources and Life Sciences, Austria) 

T19: Plant Nutrition – Macronutrients

Keynote speaker: Anne Krapp (Institut National de la Recherche Agronomique – INRA, France) – sponsored by Molecular Plant

T20: Plant Nutrition – Micronutrients

Keynote speaker: Soren Husted (University of Copenhagen, Denmark)

T21: Molecular Basis of Plant Breeding

Keynote speaker: Graham Moore (John Innes Centre, U.K.)

T22: Science Communication

Keynote speaker: Przemysław Wojtaszek (Adam Mickiewicz University, Poland)

T23: Structural and Functional Genomics

Keynote speakers: Jaroslav Doležel (Institute of Experimental Botany, Centre of the Region Haná for Biotechnological and Agriculture Research, Czech Republic)
            Judith Burstin (INRA, Dijon, France) - supported by Institute of Experimental Botany, Praha, AS Czech Republic

T24: Metal Metabolism

Keynote speaker: Hendrik Küpper (Biology Center of the Czech Academy of Sciences, Institute of Plant Molecular Biology, Department of Plant Biophysics & Biochemistry, University of South Bohemia, Department of Experimental Plant Biology, Czech Republic)

T25: Root Biology

Keynote speaker: Alexander Lux (Comenius University in Bratislava, Slovak Republic)

T26: Plant Photochemistry

Keynote speakers: Anja Krieger-Liszkay (Institut de Biologie et de Technologie de Saclay, France)
            Roman Sobotka (Algatech Centre, Institute of Microbiology, The Czech Academy of Sciences, Trebon, Czech Republic) - supported by the Faculty of Science, USB, Ceske Budejovice, Czech Republic

T27: Plant-Biotic-Environment Interactions

Keynote speaker: Axel Mithöfer (Max Planck Institute for Chemical Ecology, Jena, Germany)

T28: Stomata: Development, Patterning, Function

Keynote speaker: Alistair Hetherington (University of Bristol, U.K.)

T29: Grassland – Production and Carbon Allocation

Keynote speaker: Hans Schnyder (Technische Universität München, Germany)

T30: Plant Vascular Trafficking

Keynote speaker: Stefan Mayr (Universität Innsbruck, Austria) – sponsored by Biologia Plantarum

T31: Use of Data Standards in Plant Science

Keynote speaker: Ulrich Schurr (Julich Research Centre, Germany) – sponsored by EPSO
 

T32: Flowering Time and Floral Transition

Keynote speaker: Christian Jung (Christian-Albrechts-Universität, Kiel, Germany)
 

T33: How to Publish in a Scientific Journal (author workshop)

Keynote speaker: Christian Wilhelm (Journal of Plant Physiology, Universität Leipzig, Leipzig, Germany)

T34: Fighting the dark side: plagiarism, gift authorships and other unfair practices in the spotlight (author workshop)

Keynote speaker: Mario de Tullio (Plant Physiology and Biochemistry – Elsevier, University of Bari, Italy)